ΕΚΔΗΛΩΣΗ για την ΕΠΕΤΕΙΟ της ΕΞΕΡΓΕΣΗΣ του ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ (17.11.2017)

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 30 Νοεμβρίου 2017

Με μια ζεστή και ουσιαστική εκδήλωση μνήμης, το 5ο Γυμνάσιο Σερρών τίμησε την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Το διαχρονικό νόημα της επετείου αποδόθηκε με το θεατρικό «Εμένα με νοιάζει» του Θωμά Μενεξέ, το οποίο παρουσίασαν με εξαιρετικό τρόπο μαθητές και μαθήτριες. Παράλληλα έγινε ανάγνωση κειμένων και προβολή οπτικοακουστικου υλικού που εξιστορούσε τα γεγονότα της εποχής, από την εγκαθίδρυση της χούντας μέχρι την αποκατάσταση της Δημοκρατίας.
Την εκδήλωση έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο η χορωδία του σχολείου μας, που ερμήνευσε τέσσερα πολύ όμορφα τραγούδια.
Συγχαρητήρια στους μαθητές /τριες που συμμετείχαν και στους εκπαιδευτικούς Τζίνα Καϊμακάμη (θεατρικό και επιμέλεια), Αργύρη Μιτσικάρη (οπτικοακουστικό υλικό), Νίκη Στανίση, (υπεύθυνη της χορωδίας), Κατερίνα Σταυρίδου, Δημήτρη Δανιηλίδη, Αθανάσιο Αθανασιάδη (τεχνική υποστήριξη)
Φωτογραφίες: Μαθητική Ομάδα «Το 5ο ΚΛΙΚ»