ΟΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ - ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ - Η ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΔΡΑΜΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ "ΜΑΘΗΜΑ ΖΩΗΣ"

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 29 Μαρτίου 2018

Με μια εξαιρετική παρουσίαση και προβολή εκπαιδευτικού υλικού, οι υπεύθυνοι της ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΔΡΑΜΑΣ που επισκέφθηκαν το σχολείο μας, παρέδωσαν στους μαθητές μας ένα χρήσιμο μάθημα Οδικής Ασφάλειας και Κυκλοφοριακής Αγωγής.
Ο εισηγητής, κ. Ιωάννης Τσαμπαλάκης, Προϊστάμενος της Δημοτικής Αστυνομίας Δράμας εξήγησε στους μαθητές τα βασικά σημεία του Κ.Ο.Κ., κάνοντας ιδιαίτερη αναφορά στην απαιτούμενη συμπεριφορά και στα μέτρα ασφάλειας πεζών και οδηγών. Οι μαθητές παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, γεγονός που επιβεβαιώθηκε από τις πολλές ερωτήσεις και τη συζήτηση που ακολούθησε.
Η ενημερωτική διάλεξη πραγματοποιήθηκε για τους μαθητές/τριες της Γ’ τάξης, την Τρίτη 27 Μαρτίου 2018, στο 5ο Γυμνάσιο Σερρών.
Το σχολείο μας ευχαριστεί θερμά τον Δήμο Δράμας, την Υπηρεσία της Δημοτικής Αστυνομίας Δράμας και τους Προϊσταμένους κ. Ιωάννη Τσαμπαλάκη και κ. Αθανάσιο Πουρνάρκα για αυτή τη χρήσιμη ενημέρωση, που ισοδυναμεί με μάθημα ζωής για όλους μας.