ΤΟ 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΕΙ .... ΟΠΕΡΑ

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 25 Απριλίου 2018

Την Τετάρτη 28 Μαρτίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄τάξης (Γ3 - Γ4) του σχολείου μας παρακολούθησαν την όπερα «Διδώ και Αινείας» του σπουδαίου οργανίστα και συνθέτη Henry Parcell σε λιμπρέτο του Nahum Tate στην Εταιρεία Μακεδονικών Σπουδών (ΚΘΒΕ). Το Κέντρο Πολιτισμού της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος και το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης ένωσαν τις δυνάμεις τους και προσέφεραν στο νεανικό κοινό μια από τις γνωστότερες όπερες του κλασικού ρεπερτορίου σε μια παραγωγή υψηλής καλλιτεχνικής ποιότητας. Οι εξαιρετικές ερμηνείες των λυρικών τραγουδιστών, τα θαυμάσια κοστούμια, που η χρωματική τους κλίμακα επιλέχτηκε με βάση τη θετική ή την αρνητική τους λειτουργία στο έργο και το εκπληκτικό μουσικό ensemble, μέρος της νεανικής ορχήστρας του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης γοήτευσαν τους μαθητές και τις μαθήτριές μας. Μετά το τέλος της παράστασης ακολούθησε μύηση του νεανικού κοινού στο μαγικό κόσμο της όπερας από τους συντελεστές της παράστασης και συζήτηση μαζί τους. Οι μαθητές/τριές μας δήλωσαν εντυπωσιασμένοι, μιας και ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία γι’ αυτούς. Οι καθηγήτριες που συνόδεψαν τα παιδιά και έζησαν μαζί τους αυτή την εμπειρία, ήταν οι φιλόλογοι Δήμητρα Λαΐνα και Αγγελική Μαλαμούδη και η Μαθηματικός Μάγδα Παπώτη.