ΔΗΠΕΘΕ ΣΕΡΡΩΝ - «ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ ΕΦΗΒΩΝ» ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ 5ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΕΡΡΩΝ

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 01 Μαΐου 2018

«Λάθος κίνηση σ’ έναν εύθραυστο κόσμο»
Μια θεατρική παράσταση, που ανέβηκε στην κατάμεστη κεντρική σκηνή του ΔΗΠΕΘΕ Σερρών, τη ΔΕΥΤΕΡΑ 30 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2018. Πλημμυρισμένη από τρυφερότητα, συναίσθημα και πολλαπλά μηνύματα. Με πηγή έμπνευσης πέντε μυθιστορήματα και με αναφορές στην ψυχολογία των εξαρτημένων ατόμων, την αδυναμία αντίστασης, την βαθμιαία ηθική κατάπτωση τους αλλά και την εσωτερική τους πάλη να ξεφύγουν από τον κλοιό της εξάρτησης τους.
Πρωταγωνιστές, οι μαθητές και μαθήτριες της Θεατρικής μας Ομάδας.
Σκηνοθέτιδα του έργου και εμψυχωτής των παιδιών η κ. Ελένη Βαζάκα – Απταλίδου, εκπαιδευτικός του σχολείου μας.
Στην τεχνική υποστήριξη της παράστασης η κ. Κατερίνα Σταυρίδου.
Ήταν η 2η συνεχόμενη παρουσία του σχολείου μας στον πρωτοποριακό θεσμό της «ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΑΝΟΙΞΗ ΕΦΗΒΩΝ» μιας πολλαπλής συνεργασίας των ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. της Εγνατίας Οδού με το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της ΔΔΕ Σερρών..
Ψυχή του θεσμού, η κ. Σοφία Ευθυμιάδου, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της ΔΔΕ Σερρών.
Το 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΕΡΡΩΝ ευχαριστεί όλους τους εκλεκτούς φίλους, τους εκπαιδευτικούς, τους γονείς και τους μαθητές που παρευρέθηκαν και με την πολύτιμη παρουσία τους τίμησαν το σχολείο μας και στήριξαν την προσπάθεια των παιδιών.