ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕ Η ΧΟΡΩΔΙΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ της 13ης ΜΑΘΗΤΙΑΔΑΣ!

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 20 Μαΐου 2018

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=PD_F72poC28

Εντυπωσιακή ήταν η τελετής έναρξης της 13ης Μαθητιάδας, που πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Παρασκευής στην Πρώτη Σερρών. Με την παρουσία δεκάδων σχολείων από την Ελλάδα και το εξωτερικό, με το κέφι να είναι στα ύψη και με τη συμμετοχή κόσμου και παραγόντων, παρά τον άστατο καιρό, η τελετή έναρξης της Μαθητιάδας εντυπωσίασε όσους την παρακολούθησαν. Στο καλλιτεχνικό πρόγραμμα της βραδιάς πρωταγωνίστησε το 5ο Γυμνάσιο Σερρών, που με την βραβευμένη χορωδία του και την καθοδήγηση της Μουσικού Νίκης Στανίση, αλλά και συνοδεία της Πιανίστας Νατάσα Σιδηροπούλου και της τραγουδίστριας Νικολέτας Λιάπη, καταχειροκροτήθηκε από τους παρευρισκομένους και εντυπωσίασε με την αρτιότητα και την παρουσία του.
Η παρέλαση των σχολείων, η ανάκρουση των ύμνων της Ελλάδας και της Μαθητιάδας, τα εντυπωσιακά πυροτεχνήματα, η καταπληκτική χορωδία του 5ου Γυμνασίου Σερρών και ο υπέροχος Αλέξης Κωστάλας, συνέθεσαν ένα πανέμορφο και συγκινητικό σκηνικό, όπως άλλωστε αρμόζει στην περίπτωση.

(Αποσπάσματα κειμένου, VIDEO και επιλεγμένες FOTO από το άρθρο της
Serrespost και της δημοσιογράφου κ. Fanny Aspogali, τους οποίους ευχαριστούμε θερμά! )