ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΩΣ ΜΕΤΑΔΙΔΟΜΕΝΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 04 Ιουνίου 2019

Σήμερα, 17-5-2019, ημέρα Παρασκευή, πραγματοποιήθηκε ενημέρωση για τα Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα και το AIDS στους μαθητές της Β και Γ τάξης από την κ. Τζούρα Κατερίνα ,γιατρό του Γενικού Νοσοκομείου Σερρών. Η εκδήλωση έλαβε μέρος στο χώρο του κλειστού γυμναστηρίου του σχολείου μας κατά τη διάρκεια της 2ης διδακτικής ώρας και παραβρέθηκε σε αυτή η υπεύθυνη σχολικών δραστηριοτήτων της Δ/θμιας Εκπ/σης Σερρών κ. Ευθυμιάδου Σοφία την οποία ευχαριστούμε πολύ για τη βοήθειά της στο κλείσιμο του ραντεβού με τη γιατρό.
Η εκδήλωση έγινε στο πλαίσιο των Δραστηριοτήτων του Σχολικού Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών του Σχολείου και του μαθήματος της Βιολογίας με την επιμέλεια της υπευθύνου του ΣΕΦΕ Κ. Ναυροζίδου Μαρίας (φυσικός).
Ο κ. Μερτζιάνης Νικόλαος (βιολόγος), Διευθυντής του σχολείου, προλόγισε παρουσιάζοντας την ομιλήτρια και εφιστώντας την προσοχή των παιδιών στο θέμα τονίζοντας τη σημασία της πρόληψης στην υγεία μας.
Οι μαθητές καθώς και οι εκπαιδευτικοί που ήταν παρόντες στην εκδήλωση έμειναν ευχαριστημένοι από την ενημέρωση.
Ευχαριστούμε πολύ την κ. Τζούρα για την ανταπόκριση στο κάλεσμά μας.