Με κοινό σύνθημα: «Η Κίνηση δίνει Ζωή» υλοποιήθηκαν την Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου 2023 αθλητικές δράσεις και δραστηριότητες στο πλαίσιο της 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού.

Προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και έχοντας ως βασική επιδίωξη την αύξηση της φυσικής δραστηριότητας, πραγματοποιήθηκαν οι εξής προτεινόμενες αθλητικές δραστηριότητες:

✓ Δρόμος Υγείας και Ευεξίας: περπάτημα και γρήγορο βάδην από και προς το Δημοτικό Στάδιο Σερρών.

✓ «Πράσινες» αθλητικές δραστηριότητες: εξερεύνηση πράσινων χώρων στον περιβάλλοντα χώρο του Σταδίου και αξιοποίησή τους.

✓ Ελεύθερο παιχνίδι, αθλοπαιδιές και αξιοποίηση του ανοιχτού γυμναστηρίου για σωματική άσκηση και παιχνίδι.

✓ Ενδοσχολικοί αγώνες ποδοσφαίρου και μπάσκετ στους οποίους συμμετείχαν ομάδες αγοριών και κοριτσιών.

Οι αθλητικές δραστηριότητες πραγματοποιήθηκαν με την ουσιαστική συμβολή των καθηγητών Φυσικής Αγωγής κ.Δεληγιαννίδη Χρήστου και κ.Μαντζαρίδη Δημήτρη και την ενθουσιώδη συμμετοχή του συνόλου των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας.