Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 διεξήχθη στο σχολείο μας η καθιερωμένη σχολική γιορτή μνήμης για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 για να τιμήσουμε το σύμβολο του έθνους μας, τη σημαία μας, και τους περήφανους αγώνες του ελληνικού έθνους για ελευθερία και ανεξαρτησία. Μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης ζωντάνεψαν  τις μνήμες εκείνων των ημερών με ποιήματα, αφηγήσεις, κείμενα –μαρτυρίες, τραγούδια και προβολές ιστορικών ντοκουμέντων, τα οποία αντικατόπτριζαν το ηρωικό κλίμα εκείνης της εποχής και αναδείκνυαν  τις αξίες της Ειρήνης, της Εθνικής Ομοψυχίας  και της Ανθρώπινης Αξιοπρέπειας ως υπέρτατων αγαθών.

Τη γιορτή επιμελήθηκαν οι φιλόλογοι του σχολείου κ.κ. Πετρομελίδου Ελένη και Αλεβιζάκη Παναγιώτα, η θεολόγος κ. Μαδεμλή Παναγιώτα και οι καθηγήτριες Πληροφορικής κ.κ. Κυριακίδου Αναστασία και Καζάκα Σοφία.

Συγχαρητήρια τόσο στα παιδιά που συμμετείχαν όσο και  στους παραπάνω εκπαιδευτικούς που συνέβαλαν στην άρτια οργάνωση και παρουσίαση της γιορτής.

Χρόνια πολλά με υγεία και ειρήνη!