Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ ανακήρυξε την 3η Δεκεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία το 1992, δίνοντάς μας την ευκαιρία να κατανοήσουμε, να ευαισθητοποιηθούμε και να εστιάσουμε την προσοχή μας στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία.

Είναι μια μέρα που μας υπενθυμίζει την υποχρέωση διασφάλισης της ισότιμης πρόσβασης όλων των μαθητών στην εκπαίδευση, βασιζόμενοι στις αρχές της ενταξιακής εκπαίδευσης, στο πλαίσιο της οποίας όλα τα παιδιά χωρίς εξαιρέσεις και αστερίσκους, μπορούν να εκτιμηθούν ισότιμα και να αντιμετωπίζονται με σεβασμό.

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία το σχολείο μας θα αφιερώσει την εβδομάδα από 4 έως 8 Δεκεμβρίου 2023 στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών μας, με προγραμματισμένες διαλέξεις, συνεργασίες με συλλόγους, εργαστήρια, προβολές και παράλληλες βιωματικές, εικαστικές, και αθλητικές δράσεις για τα δικαιώματα και την ισότιμη ένταξη των Ατόμων με Αναπηρία, στέλνοντας μήνυμα ενότητας, αλληλεγγύης και αλληλοσεβασμού.

Η εβδομάδα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για τα δικαιώματα και την ισότιμη ένταξη των Ατόμων με Αναπηρία θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης «Ανοιχτό Σχολείο για Όλους», που υλοποιείται το τρέχον σχολικό έτος με την στήριξη των Ενδοσχολικών Συντονιστριών Τάξεων Κλούρα Αικατερίνης και Εμμανουηλίδου Ευμορφίας.