428474046 7152837418085684 5013321402495782438 n

Με εξαιρετική επιτυχία πραγματοποιήθηκε η έναρξη λειτουργίας της Σχολής Γονέων του 5ου Γυμνασίου Σερρών τη Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου 2024 .

Περισσότεροι από 70 γονείς παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την εξαιρετική παρουσίαση της κ. Φανής Καραγκιόζη, ψυχολόγου και ψυχοπαιδαγωγού του Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων «ΟΑΣΙΣ», η οποία στην εισήγησή της αναφέρθηκε εκτενώς στη διαρκώς μεταβαλλόμενη σχέση των γονέων με τους εφήβους.

428474045 1158732775123244 9027706276474534132 n

Κατά την έναρξη της εσπερίδας η Διευθύντρια κ. Ντίκογλου Κερασία καλωσόρισε τους γονείς και παρουσίασε το πρόγραμμα και τους στόχους της λειτουργίας της Σχολής Γονέων του σχολείου μας. Στη συνέχεια πήρε τον λόγο η  κ. Καραγκιόζη, η οποίαεστίασε ιδιαίτερα στη συμβολή των αναπτυξιακών χαρακτηριστικών στη διαμόρφωση της προσωπικότητας των εφήβων, στον ρόλο της αποδοχής και της αυθεντικότητας στη διαμόρφωση σχέσεων εμπιστοσύνης μεταξύ γονέων και παιδιών και στη σπουδαιότητα της άρσης των εμποδίων προκειμένου να επιτυγχάνεται μια αποτελεσματική επικοινωνία ανάμεσά τους. Η επιμορφώτρια αναφέρθηκε, παράλληλα, στον σημαντικό ρόλο της λειτουργίας των γονέων ως θετικών προτύπων, καθώς και στην αναγκαιότητα συναισθηματικής και ψυχολογικής υποστήριξης των εφήβων.

3

Όπως υπογράμμισε η κ. Καραγκιόζη η επικοινωνία διαδραματίζει κομβικό ρόλο στη διαμόρφωση των σχέσεων γονέων και εφήβων, που συχνά αναπτύσσουν μια αντιδραστική και προκλητική συμπεριφορά. Ως ενήλικες οι γονείς οφείλουν να διαχειρίζονται με ψυχραιμία τις όποιες εντάσεις και να μεριμνούν διαρκώς για τη διαμόρφωση σχέσεων εμπιστοσύνης. Για να κατακτηθεί, ωστόσο, η εμπιστοσύνη αυτή προϋπόθεση είναι η προσεκτική ακρόαση των εφήβων, η ενσυναίσθηση και το ειλικρινές ενδιαφέρον για όλα όσα προβληματίζουν τους εφήβους, έστω και αν δεν συμφωνούν απόλυτα με τις επιλογές τους.

Μετά την εισήγηση κατατέθηκαν οι προβληματισμοί των γονέων και ακολούθησε μια ζωντανή και ενδιαφέρουσα συζήτηση.

7

Στην προετοιμασία και διοργάνωση της επιμόρφωσης συμμετείχαν ενεργά τα μέλη της Ομάδας Δράσης που στο πλαίσιο της αξιολόγησης του εκπαιδευτικού έργου της σχολικής μας μονάδας δραστηριοποιούνται στον άξονα της ενδυνάμωσης των σχέσεων σχολείου και οικογένειας και πιο συγκεκριμένα οι κ.κ. Αλεβιζάκη Παναγιώτα, κλΠΕ02, Βαλσαμάκη Βαρβάρα, κλ ΠΕ0, Καραμαριγώ Γεωργία, κλ ΠΕ05 και Στανίση Νίκη κλ ΠΕ79.01.