Οι γονείς/κηδεμόνες ενημερώθηκαν για τη νέα πραγματικότητα σχετικά με τα θέματα προστασίας και ασφάλειας στο πλαίσιο της σχολικής ζωής σε σχέση με τον covid 19, από τον Δ/ντἠ του σχολείου ηλεκτρονικά (Σεπτέμβριος 2021). Όπως κάθε χρόνο, έγινε παρουσίαση του σχολείου στους γονείς της Α΄Γυμνασίου, όπου ενημερώθηκαν για τον κανονισμό λειτουργίας του σχολείου, για θέματα φοίτησης κ.α. τρέχοντα ζητήματα (διά ζώσης) (Οκκτώβριος 2021). Η παρουσίαση αναρτήθηκε και στην ιστοσελίδα του σχολείου. H ενημέρωση των γονέων/κηδεμόνων για την πρόοδο των μαθητών/τριών γίνεται διά ζώσης, αφού προηγηθεί τηλεφωνική επικοινωνία και οριστεί συνάντηση ή τηλεφωνικά ή ηλεκτρονικά (τα τηλέφωνα και τα mail των εκπ/κών έχουν σταλεί στους γονείς/κηδεμόνες ηλεκτρονικά).Σε περιπτώσεις παραβατικής συμπεριφοράς οι γονείς-κηδεμόνες ενημερώνονται άμεσα από τον υπεύθυνο καθηγητή και τη διεύθυνση του σχολείου και ορίζεται ημερομηνία συνάντησης, εφόσον χρειάζεται. Το σχολείο οργανώνει επιμορφωτικές συναντήσεις με αρμόδιους φορείς για εκπαιδευτικά, κοινωνικά και παιδαγωγικά ζητήματα ( Ιανουάριος 2022).