Το σύγχρονο σχολείο οφείλει να αποτελεί συνδετικό κρίκο ανάμεσα στην τοπική κοινωνία και την εκπαιδευτική κοινότητα. Αυτό μπορεί να πραγματοποιηθεί (επιτυγχάνεται) μέσα από εκπαιδευτικές δραστηριότητες στο πλαίσιο της διαθεματικότητας και της ερευνητικής μάθησης που στόχο έχουν να φέρουν τους μαθητές σε επαφή με την κοινωνική, οικονομική και πολιτισμική πραγματικότητα. Το ανοιχτό σχολείο πέρα από την παροχή της τυπικής μάθησης και την αγωγή, καλλιεργεί στα παιδιά ανθρωπιστικές αξίες, συμβάλλει στην ολόπλευρη ανάπτυξή τους, ενδυναμώνει την κριτική τους σκέψη και τα διαμορφώνει σε ενεργούς πολίτες. Είτε στο πλαίσιο των μαθημάτων είτε μέσα από εκπαιδευτικές επισκέψεις, γιορτές και άλλες εκδηλώσεις μπορούν να υλοποιηθούν δράσεις όπου θα εμπλακούν όλα τα μέλη της κοινωνίας, εκπαιδευτικοί, γονείς, μαθητές καθώς και πολίτες από διαφόρους φορείς.