Ξεκίνησαν τα ενδοσχολικά πρωταθλήματα στο σχολείο μας! Με πρωτοβουλία του διευθυντή κ. Μαντζαρίδη Δημήτρη και την μέριμνα των εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής κ. Δεληγιαννίδη Χρήστο και κ. Καλαμάρα Νικόλαο διεξάγονται ενδοσχολικοί αγώνες κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων. Οι μαθητές έχουν σχηματίσει μικτές ομάδες ενώ οι ίδιοι αναλαμβάνουν τους ρόλους του διαιτητή και του επόπτη αγώνα. Η εβδομάδα ξεκίνησε με αγώνες ποδοσφαίρου και θα ακολουθήσουν αγώνες βόλεϊ, μπάσκετ και πινγκ- πονγκ. Παράλληλες δράσεις διεξάγονται σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο του σχολείου όπου μαθητές και μαθήτριες δημιουργούν εικαστικά έργα σχετικά με τον αθλητισμό. Τα οφέλη των αθλητικών και εικαστικών δράσεων για τα παιδιά είναι πολλαπλά, καθώς λειτουργούν ομαδικά, καλλιεργούν δεξιότητες, αθλούνται, εκτονώνονται, νιώθουν την ευεξία που προσφέρει η άθληση, αναλαμβάνουν ρόλους, μοιράζονται την ευθύνη της ομάδας και τη χαρά της νίκης, ενώ αντιλαμβάνονται τη σημασία της ευγενούς άμιλλας και της ομαδοσυνεργατικότητας. Οι δράσεις διεξάγονται επίσης, με τη στήριξη των Ενδοσχολικών Συντονιστριών Τάξεων και στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης του σχολείου «Διαμόρφωσης κλίματος αλληλοσεβασμού, εμπιστοσύνης και σεβασμού της διαφορετικότητας»