Στις 15 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε Διδακτική Επίσκεψη των μαθητών και μαθητριών των τμημάτων Α2, Α3 και Α5 του 5ου Γυμνασίου Σερρών στο Κέντρο Επιστημών ΝΟΗΣΙΣ- ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ στη Θεσσαλονίκη.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Τεχνολογίας (Αρχαία Ελληνική Τεχνολογία, Τεχνολογία Μεταφορών και Τεχνο-πάρκο), παρακολούθησαν προβολή 3D στο Κόσμο-θέατρο (Τα θαύματα της μηχανικής) και προβολή στο Πλανητάριο (Από τη Γη στο σύμπαν).

Η Διδακτική Επίσκεψη έγινε στα πλαίσια των μαθημάτων Φυσικής, Γεωγραφίας και Τεχνολογίας και συνδιοργανώθηκε από τους καθηγητές Καμπουρίδη Κ., Βαλσαμάκη Β. και Εμμανουηλίδου Ε.

Τους μαθητές συνόδευσαν επίσης οι καθηγητές Σταυρίδου Κ., Κυριακίδου Κ., Σουλικτσή Ζ. και Μόσχου Μ.