Το Σάββατο 6 Μαΐου, στο Αμφιθέατρο της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Σερρών “Γ. Καφταντζής” πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με θέμα: “Ο Μολιέρος στο σήμερα” την οποία συνδιοργάνωσαν ο Σύλλογος Ελληνογαλλικής Φιλίας Σέρρες- Fosses,  το τμήμα εκπαιδευτικών θεμάτων του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης και οι Δ/νσεις Α/θμιας και Β/μιας Εκπαίδευσης ν. Σερρών.

Κατά τη διάρκεια του αφιερώματος στον Γάλλο δραματουργό για τα 400 χρόνια από τη γέννησή του, παρουσιάστηκαν  θεατρικά έργα και εργασίες μαθητών από τα σχολεία του νομού μας.

Το σχολείο μας συμμετείχε με ομαδικό ψηφιακό έργο το οποίο υλοποίησαν μαθητές της Α’ Γυμνασίου με την καθοδήγηση της καθηγήτριας της γαλλικής γλώσσας. Η αφήγησή τους πλαισιωμένη από εικόνες και κλασική μουσική, μας ταξίδεψε μέσα στον χρόνο! Συγχαρητήρια στους Ελληνούδη Δημήτρη, Ιντζίδου Μαίρη, Ιωαννίδη Απόστολο και Σκέμπερη Δημήτρη!

Καραμαριγώ Γεωργία ΠΕ05 Γαλλικής Γλώσσας