Την Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2023, πραγματοποιήθηκε Περιβαλλοντική Επίσκεψη των μαθητών/ μαθητριών των τμημάτων  Β3 και Β5 του 5ου Γυμνασίου Σερρών στο σπήλαιο της Αλιστράτης του Ν. Σερρών, στα πλαίσια της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

Οι μαθητές συμμετείχαν στο πρόγραμμα  «Ανακαλύπτω το Σπήλαιο, βρίσκω τα μυστικά του», του  Κ.Π.Ε. Ποροΐων, με στόχο να αναπτυχθούν οι υπεύθυνες στάσεις και συμμετοχικές συμπεριφορές τους που θα συμβάλλουν στην προστασία της οικολογικής ισορροπίας και της ποιότητας της ζωής, στην κατεύθυνση της αειφόρου ανάπτυξης.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές Χ. Δεληγιαννίδης, Ε. Εμμανουηλίδου και Ν. Στανίση.

Ευχαριστούμε τους συναδέλφους του Κ.Π.Ε. Ποροΐων, κ. Λεωνίδα Κωνσταντινίδη και κ. Μαριάνθη Σαρηγιαννίδου,  για την πραγματοποίηση του προγράμματος, καθώς και τους υπεύθυνους του σπηλαίου Αλιστράτης για τη φιλοξενία και την ξενάγηση στο σπήλαιο.