Τα όνειρα, οι ανάγκες, το ήθος του κάθε ανθρώπου που αγωνίζεται για μια καλύτερη ζωή, για ένα καλύτερο μέλλον και μια καλύτερη κοινωνία μέσα στην οποία ζει και αναπτύσσεται, η έννοια της προσφοράς στον συνάνθρωπο και της συμμετοχής στα κοινά, δεν θα μπορούσαν να απουσιάζουν από το σχολικό μας πρόγραμμα.

Η «Εκπαίδευση για τον Εθελοντισμό» σχετίζεται άμεσα με την εκπαίδευση στα ανθρώπιναδικαιώματα αλλά και την περιβαλλοντική, τη διαπολιτισμική και την αναπτυξιακή εκπαίδευση.

Κατά το τρέχον σχολικό έτος 2023-2024, λειτουργούν στο 5ο Γυμνάσιο,  2 Όμιλοι Εθελοντισμού με 24 μαθητές και μαθήτριες που προάγουν την έννοια και τις αξίες της προσφοράς στον συνάνθρωπο και της συμμετοχής στα κοινά.

• «Χέρι-χέρι μπορούμε!» με υπ. εκπαιδευτικούς τις Στανίση Νίκη ΠΕ79.01και Καραμαριγώ Γεωργία ΠΕ05
  • «Γίνε εθελοντής-Ζήσε μια εμπειρία ζωής!» με υπ. εκπαιδευτικούς τις Βαλσαμάκη Βαρβάρα ΠΕ80 και Αλεβιζάκη Παναγιώτα ΠΕ02