55

Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας η 4η Απριλίου 2024 και στα πλαίσια των δράσεων για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών /μαθητριών και την καλλιέργεια της φιλοζωίας είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε την κ. Λίγκα, Πρόεδρο του Κέντρου θεραπευτικής Ιππασίας Σερρών (ΚΕΘΙΣ-Κέντρο Θεραπευτικής Ιππασίας Σερρών / Hetrics), η οποία, μέσα από την ενδιαφέρουσα εισήγησή της, αναφέρθηκε στον ιδιαίτερο δεσμό μεταξύ αλόγου και ανθρώπου και τον θεραπευτικό του ρόλο. Η κ. Λίγκα εστίασε ιδιαίτερα στα οφέλη της ιπποθεραπείας στα παιδιά και τους ενήλικες με εγκεφαλική παράλυση, σκλήρυνση κατά πλάκας, παθήσεις Κεντρικού Νευρικού Συστήματος, αυτισμό, νοητική υστέρηση και άλλες παθήσεις και παρουσίασε τους σκοπούς και στόχους της λειτουργίας του Φιλανθρωπικού Μη Κερδοσκοπικού Οργανισμού.

333

Κορυφαία στιγμή της εκδήλωσης αποτέλεσε η παράδοση τμήματος των εσόδων του Χριστουγεννιάτικου Bazaar του σχολείου στο Κ.Ε.Θ.Ι.Σ. ως ένδειξη ελάχιστης ευγνωμοσύνης για το σπουδαίο κοινωνικό έργο που ο φορέας επιτελεί στην τοπική –και όχι μόνο-κοινωνία!

222