Την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ Γυμνασίου παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον το Διαδικτυακό σεμινάριο (webinar) του Εκπαιδευτικού Προγράμματος KIDS SAVE LIVES – Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές, με θέμα «ΚΑΡΠΑ και Πρώτες Βοήθειες σε επείγουσες καταστάσεις», που προσέφερε το KIDS SAVE LIVES και η ΕΕΕΠΦ, στο πλαίσιο του Εθνικού εκπαιδευτικού προγράμματος Α’ Βοηθειών μαθητών/-τριών σχολικής ηλικίας & εκπαιδευτικών: «KIDS SAVE LIVES – Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές».

Μέσω του διαδικτυακού σεμιναρίου που πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του διευθυντή και της σχολικής νοσηλεύτριας του σχολείου μας κ.Σουλικτσή Ζωής, τα παιδιά απέκτησαν σημαντικές γνώσεις και δεξιότητες σχετικά με την ΚαρδιοΠνευμονική Αναζωογόνηση, τις πρώτες βοήθειες και τον ορθό τρόπο αντίδρασης σε επείγουσες καταστάσεις.