5 1

Ένα διασκεδαστικό ταξίδι στον χώρο και στον χρόνο, γεμάτο χρώματα, αρώματα και γεύσεις  πραγματοποίησαν μαθητές της Α΄ τάξης την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024. Τα τμήματα Α2   και Α4 επισκέφθηκαν στις εγκαταστάσεις της βιομηχανίας γάλακτος  ΚΡΙ ΚΡΙ  το πρώτο θεματικό πάρκο για το παγωτό στην Ελλάδα – και το μοναδικό στην Ευρώπη-,  γνώρισαν την ιστορία του παγωτού, ανακάλυψαν τα μυστικά του, χόρεψαν και έπαιξαν με την καρδιά τους στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο   και απόλαυσαν συνολικά  μία μοναδική εμπειρία ξενάγησης που «ξύπνησε» όλες τις αιθήσεις!

2 1

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα  δεν θα μπορούσε να κλείσει παρά με την επίσκεψή μας στο Εργαστήρι παγωτού, όπου οι μικροί μαθητές παρασκεύασαν και δοκίμασαν τις αγαπημένες τους γεύσεις παγωτού!!

9

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών κ. Εμμανουηλίδου Ευμορφίας, κλ. ΠΕ81 και Βαλσαμάκη Βαρβάρας. κλ.ΠΕ80 και τη συνοδεία της Διευθύντριας κ.Ντίκογλου Κερασίας

7 2