203 χρόνια μετά την Επανάσταση του 1821, το μεγαλύτερο ιστορικό γεγονός της Νεότερης Ελληνικής ιστορίας, τιμήσαμε τους προγόνους μας και αποδώσαμε φόρο τιμής σε όλους τους επιφανείς και αφανείς ήρωες που έδωσαν τη ζωή τους για την απελευθέρωση του Έθνους μας με μια εμπνευσμένη σχολική εορτή. Μέσα από σύγχρονο οπτικοακουστικό υλικό, με λιτότητα και μεστότητα λόγου από την πλευρά των αφηγητών, παρουσιάστηκαν τα σημαντικότερα πολιτικά και ιστορικά γεγονότα της περιόδου 1821-1830 και αναδείχθηκε η σημασία του Αγώνα για την Ελευθερία.

1 3

Μεγάλο ενθουσιασμό προκάλεσε το θεατρικό δρώμενο που ετοίμασαν οι μαθητές με την πολύτιμη βοήθεια της υπεύθυνης εκπαιδευτικού Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας, κ. Καραμαριγώ Γεωργίας,, όπως και οι παραδοσιακοί χοροί με τους οποίους έκλεισε η εκδήλωση!!

Σημαντική ήταν, τέλος, η συμβολή του Ομίλου χορωδίας, που απέδωσε εξαιρετικά το Απολυτίκιο Ευαγγελισμού της Θεοτόκου  με την καθοδήγηση της Θεολόγου του σχολείου μας κ. Μαδεμλή Παναγιώτας.

3 2

Συγχαρητήρια στους μαθητές που έλαβαν μέρος και σε όλους όσοι συνέβαλαν στην άρτια παρουσίαση όλης της γιορτής.